W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci w ciągu roku szkolnego spędzają większość czasu w szkole lub przed komputerami, rodzicom coraz mocniej zaczyna zależeć na tym, by w wakacje zorganizować swoim pociechom aktywny wypoczynek.

Z tego powodu zwiększa się popularność różnego rodzaju |obozów i kolonii, dzięki którym dzieci spędzają czas na świeżym powietrzu w towarzystwie rówieśników. Tematyka takich zorganizowanych wyjazdów jest bardzo różnorodna, dlatego każde dziecko będzie miało możliwość rozwijania swoich pasji, a ponadto uczenia się samodzielności.

dziecko na spacerze

Autor: André Hofmeister
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z pomysłów na tego rodzaju wakacje są z pewnością obozy konne. Warto sprawdzić: PaTaTaj. Szkoła jazdy konnej (PaTaTaj. Szkoła jazdy konnej). Plusów takiego rozwiązania jest bardzo dużo. Przede wszystkim, kolonia jeździecka daje nam gwarancję, że dziecko będzie znajdowało się na łonie natury i spędzało czas aktywnie w kręgu rówieśników. W dodatku, jeździectwo niesie za sobą bardzo wiele korzyści, tak dla psychiki, ale także dla zdrowia fizycznego człowieka. Ma pozytywny wpływ kręgosłup, co jest niezwykle istotne przy obecnym trybie życia dzieci, które bardzo dużo czasu w ciągu dnia spędzają w pozycji siedzącej – czy to w szkolnych ławkach, czy w domu przy biurku ucząc się lub grając na komputerze. Jazda konna pozwala rozwijać się mięśniom, których nie pobudza żadna inna dyscyplina sportu. Człowiek musi pracować całym ciałem i dzięki temu nauczyć się nad nim panować.Co jednak najistotniejsze, kluczem do nauczenia się jazdy konnej jest właściwy kontakt ze zwierzęciem.

Zima, koń

Autor: Aaron Jenkin
Źródło: http://www.flickr.com

Na takiej kolonii dziecko nauczy się wrażliwości – będzie musiało odnaleźć metodę na porozumiewanie się z koniem.

Co więcej, w młodym człowieku narodzi się poczucie odpowiedzialności – na tego typu wycieczkach dzieci zazwyczaj nie tylko jeżdżą na koniu, lecz również biorą czynny udział w opiece nad nim, np. czyszczą jego sierść lub pomagają w karmieniu.
W związku z wymienionymi powyżej zaletami jazdy konnej, dokonując wyboru dotyczącego wakacji dla swojej pociechy warto przemyśleć kolonię jeździecką, która niesie za sobą ogrom pozytywnych skutków. Należy jednocześnie mieć na uwadze, iż najistotniejsze powinny być zainteresowania dziecka, dlatego powinno ono brać czynny udział w podejmowaniu decyzji o tym, jak spędzi nadchodzące wakacje. Obowiązkiem opiekuna jest tu zgłębienie wiedzy na temat dostępnych opcji i ewentualne zachęcanie dziecka do spróbowania czegoś nowego, w tym przypadku na przykład jazdy konnej.