Powszechnie wiadomo, że nie każdy rodzic przekazuje swoim dzieciom wiedzę dotyczącą finansów osobistych i finansów przedsiębiorstw. Żeby młodzież posiadała przydatną wiedzę, wprowadzono do programu szkół średnich godzinę przedsiębiorczości. Czy to coś dało?

pieniądze

Autor: superscheeli
Źródło: http://www.flickr.com
Czy wiedza licealistów będzie teraz większa, dzięki czemu będą bardziej świadomymi konsumentami? Czy zrozumieją funkcje pieniądza? Czy dzięki większej wiedzy lepiej wybiorą profil studiów, miejsce pracy lub [job service – agencja pracy za granicą holandia] czy zdecydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej i pracę tylko dla siebie? Sporo osób uważa, że na samo pojęcie przedsiębiorczości składa się wiele czynników. Trudno też nauczyć się tych umiejętności z dnia na dzień, ponieważ chodzi tu w końcu o umiejętności miękkie, których nabywanie nie zawsze idzie prosto. Wiele osób uważa także, że bycie przedsiębiorczym to nie konkretne, wyuczone reakcje, natomiast głównie talent, życiowa zaradność czy – kolokwialnie mówiąc – „obrotność”.

Ale z innej strony patrząc – przybliżenie nieznanych dotąd zagadnień części uczniów z pewnością otworzy oczy na problematykę, o której mogli wcześniej nie mieć pojęcia. Program zakłada, że po lekcjach z tego przedmiotu, uczniowie będą bogatsi o wiedzę z zagadnień gospodarczych i ekonomicznych. Poznają najpierw lepiej samych siebie, swój charakter, nastawienie do życia, potem poznają zagadnienia związane z codziennym życiem w państwie, jakie znają z własnego doświadczenia, lecz i te, z których mogą sobie dotąd całkowicie nie zdawać sprawy: funkcje pieniądza , płacenie podatków, „bezpłatne” instytucje państwowe, działanie banków i innych instytucji finansowych. Na pewno znajdzie się też miejsce na pogadankę o zarządzaniu domowymi finansami i o dobrych sposobach oszczędzania pieniędzy.

Gotówka na opłaty

Autor: eFile.com
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejna porcja zagadnień uświadamia, co należy zrobić, żeby stać się właścicielem biznesu i jak mądrze prowadzić swój biznes, by był rentowny.

Jeżeli chcesz poznać większą ilość danych na omawiany temat – doskonale się składa, gdyż jest już pełna informacja, którą możesz zobaczyć tu.

Czym są faktury VAT, kto płaci VAT, a jakie instytucje są z jego płacenia zwolnione. Kolejne tematy związane są z różnymi formami zatrudnienia, typami umów i wyjaśniają takie definicje pojęć, jak przykładowo: umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt menadżerski, umowa franczyzowa itp. Wygląda na to, że same zajęcia wydają się być bardzo ciekawe i na pewno poszerzą wiedzę na kluczowe tematy, ale bardzo dużo zależy od tego, jak będą prowadzone i czy młodzież otrzymuje suche fakty i obszerną listę pojęć do wkucia, typu „faktury VAT”, „umowa franczyzowa”, „podatki”, czy może będzie zdobywać wiedzę w sposób aktywny, zapamiętywać ją na długo, a później będzie ją stosować w dorosłym życiu.